Přihlášení
Zapomenuté heslo | Registrace
Košík je prázdný
Rozvozové dny
pro aktuální objednávky:
Středa: 5.2., čtvrtek: 6.2.

Siven americký

ČR Regionální potravina

Rybářství Skalní mlýn

88 Kč

1 ks

Vykuchaný siven americký z Moravského krasu, cena za 1 kus (cca 350g).

Rybářství Skalní mlýn sídlí v Moravském krasu nedaleko Blanska. Zde se věnují chovu lososovitých ryb a to především pstruha amerického duhového a sivena amerického. Díky umístění v CHKO je zde absence aplikace chemických posypů a nedochází ke znečištění podzemních vod. Jsou ojedinělým zařízením tohoto druhu, které se zabývá chovem ryb na krasové vodě nejen v České republice, ale i v rámci Evropy. K chovu pstruhů využívají vodu z říčky Punkvy, která vyvěrá v ekologicky čisté lokalitě a jejíž teplota ani v létě nepřekračuje 13° C. To zaručuje spolu s kvalitním dánským krmivem Biomar kvalitu a kompaktnost svaloviny místních ryb. Rybářství získalo ocenění v soutěžích Regionální potravina 2014 a  2015 a také  ZLATÁ Chuť jižní Moravy 2014.

Siven americký

Domovem tohoto druhu jsou severoamerická jezera, odkud byl do Evropy dovezen koncem 19. století s dalšími druhy ryb. U nás je rozšířen jen v některých potocích a řekách, vyskytuje se rovněž v horských jezerech a vhodné podmínky nachází i v některých menších údolních nádržích.

Siven u nás vytváří ojedinělé samostatné populace v pramenných částech toků nebo v úsecích s poměrně chladnou vodou, proto mu vyhovují mu i horská jezera a některé menší údolní nádrže. Snáší též kyselé vody s nižší hodnotou pH. Daří se mu i v ostatních vodách, kde žije pstruh obecný a v příznivých podmínkách se mu vyrovná rychlostí růstu. Zdržuje se v otevřené vodě a nepotřebuje proto tak členitý tok jako pstruh obecný. Hlavní složkou jeho potravy jsou především larvy vodního hmyzu, v nádržích i zooplankton, u větších jedinců se objevují v potravě i drobné ryby. Růst sivena je v příznivých podmínkách, zejména v nádržích, poměrně rychlý. Pohlavně dospívá ve stáří 2-3 roků, tření nastává v říjnu až listopadu. Vytírá se v proudivých úsecích se štěrkopískovým dnem a stejně jako pstruzi vytlouká na dno hnízdo, kam ukládá jikry. Na 1 kg hmotnosti samice připadá asi 2000 jiker. Vývoj jiker trvá při normálních teplotách vody přibližně 100 dnů. Siven americký je u nás uměle vytírán a na korytech či rybníčcích odchováván do stáří 1 roku, následně slouží tento roček k zarybňování.

Tělo sivena je vyšší než u pstruha obecného, ze stran je zploštělé. Přítomna je pro lososovité ryby také charakteristická tuková ploutvička. Hlava má koncová, silně rozeklaná ústa s ozubenými čelistmi. Ústní dutina má červeně zbarvenou výstelku. Šupiny jsou velmi drobné a hluboko zapuštěné v kůži, tělo je proto na pohmat hladké a kluzké. Siven je nejpestřeji zbarvenou lososovitou rybou našich vod. Hřbet je olivový až modrozelený, mramorovaný, boky jsou světlejší a břicho oranžové až načervenalé. Na bocích a často i na hřbetě jsou žluté, modré nebo karmínové skvrny. Tóny i zbarvení je různé u populací z různých vod a mění se i v průběhu roku. Prsní břišní a řitní ploutve jsou načervenalé, lemované charakteristickým výrazným bílým a černým proužkem. Se pstruhem obecným se vzácně kříží a potomstvo je podle zbarvení nazýváno „tygrovitá“ forma.

Cena 251 Kč/kg.

Alergeny: Ryby

Copyright © Badeko.cz 2020