Přihlášení
Zapomenuté heslo | Registrace
Košík je prázdný
Rozvozové dny
pro aktuální objednávky:
Středa: 22.9., čtvrtek: 23.9.

Vajíčka z volného chovu

ČR

Vejce Kosičky

56 b

Nedostatek bodů

1 ks

Balení vajíček z farmy Veselice velikosti M, 10 kusů.

Balení 10 kusů vajec. Vejce pochází z volného chovu rodiny Staňkovy, ale většinou od paní Zdenky Jarůškové z Veselice:

Malá farma rodiny Jarůškových sídlící v Moravském krasu v obci Veselice nám dodává domácí vajíčka z volného chovu. Vejce jsou netříděná, ale většinou o hmotnosti kategorie M. 

Na malé farmě mají tři hejna po 150 kusech nosnic, které si od jedno-denních kuřátek vychovávají sami. Slepice mají k dispozici venkovní i vnitřní prostor o celkové velikosti 800m2, v letošním roce jejich prostor rozšíří o dalších 1000m2.
Trávu jim denně sečou z jejich 3ha pozemku, kterým jsou obklopeni zároveň s koněm a krávami. Vedle trávy slepice krmí převážně pšenicí a to na víc způsobů: je to šrot, namočená pšenice a poté naklíčená pšenice. V zimních měsících místo trávy vaří brambory se sušenou kopřivou a řepou. Nezbytnou dávku vitamínu pro dobrou kondici dostávají v krmné směsi pro nosnice.
Za krásně žluté až oranžové žloutky vděčí trávě a sluníčku, které ale bohužel nejsou po celý rok. Stejně jako barva žloutků, která je jen a jen na přírodě. A to i počet vajec. 
Dbají na čerstvost vajec, ta je na prvním místě. Uskladňují je nejpozději do 12 hodin po snášce do chladícího boxu (očištěná, prosvícená, orazítkovaná) a pravidelně každý týden vejce vypouštějí do světa. Vejce chovají již 7 let, ze začátku šlo pouze o prodej ze dvora, již rok ale mají chov registrovaný. S tím souvisí dohled veterináře, který pravidelně před snáškou odebírá vzorky a testuje zdravotní nezávadnost. Novinkou je, že vejce z Veselice získaly nálepku "regionální produkt z  Moravského krasu". 

 

Copyright © Badeko.cz 2021